שמירת יצירה

איגוד התסריטאים מודע לעובדה שהפחד מפני גניבה רעיונית או ספרותית הוא מנת חלקו של כל יוצר. לכן ייסד האיגוד את שירות "שמירת יצירה". שיטת הרישום הייחודית מבטיחה ליוצר קיומה של ראיה מהימנה, שבאמצעותה יוכל להוכיח, בעת הצורך, כי במועד הרישום תסריטו היה קיים וכי הוא טען לזכויות בו 


כשעובדים על תסריט, בין אם בשלבי העבודה הראשונים או המאוחרים, אנחנו מייצרים יש מאין משהו חדש, משהו שלנו. שלבי העבודה השונים (מציאת שותפים ליצירה, גיוס מימון וכו') מצריכים את חשיפת היצירה שלנו בפני גורמים שונים מבלי שיש לנו כל ערובה לכך שנמשיך לעבוד עם גורמים אלו בהמשך. מצב זה יכול לעורר את הפחד מפני "גניבה" של הרעיונות והיצירות שלנו, ואכן אל שולחן האיגוד מגיעים מדי פעם מקרים שבהם יוצרים ויוצרות חשים כי יצירתם או חלקים ממנה נגנבו איפשהו לאורך שרשרת העשייה המפרכת ומשמשים כעת ביצירתו של מישהו אחר.

 

הפחד מפני גניבה רעיונית או ספרותית הוא מנת חלקו של כל יוצר, ולכן ייסד האיגוד את שירות "שמירת יצירה", הקיים באיגודי תסריטאים ברחבי העולם ומבטיח ליוצר את קיומה של ראיה משפטית מהימנה שבאמצעותה יוכל להוכיח, בעת הצורך, כי במועד הרישום תסריטו היה קיים וכי הוא טען לזכויות בו.

 

אנו פונים ליוצרים: השתמשו בשירות "שמירת יצירה" עוד בשלב הכתיבה (או בסיום הכתיבה), שמרו ראיה ליצירתכם באיגוד התסריטאים והימנעו מחששות מיותרים.

 

איך עושים את זה?

> בתקופת הקורונה ועד להודעה חדשה ניתן לשמור יצירה מרחוק.
לפרטים יש לפנות אל מעיין טל – רכזת המערכת של האיגוד במייל [email protected]

 

תהליך השמירה:

 

* יש להביא עותק של היצירה בקובץ word בלבד, שמור על דיסק או על דיסק-און-קי, למשרדי האיגוד (שד' דוד המלך 1, קומה 4, תל-אביב). אין צורך להגיע עם עותק מודפס של היצירה.

 

* על כל השותפים בכתיבת היצירה להתייצב להליך השמירה – כלומר, כל מי שרשום ככותב/ת ביצירה הספציפית שאותה אתם שומרים.

 

* אין להגיע ללא תיאום מראש. יש לתאם פגישה עם מעיין טל – רכזת המערכת של האיגוד, בטלפון: 03-5669457 או במייל [email protected]

 

עותק של היצירה הנושא חותמת דיגיטלית יישמר באיגוד התסריטאים וישמש אתכם במקרה הצורך כראיה משפטית לבעלותכם ביצירה.

 

 

תעריפי השמירה (תשלום חד פעמי בעבור שמירה לתקופה של חמש שנים)

חברי איגוד התסריטאים ואיגוד הבמאיות והבמאים:

עד 30 עמ'- 40 ש"ח
מעל 30 עמ'- 80 ש"ח

למי שאינו חבר איגוד:

עד 30 עמ' – 100 ש"ח
מעל 30 עמ' – 200 ש"ח

 

"רישום תסריט בשיטה שהנהגנו עבור איגוד התסריטאים מבטיח ליוצר קיומה של ראיה מהימנה, שבאמצעותה יוכל להוכיח בעת הצורך כי במועד הרישום תסריטו היה קיים, וכי הוא טען לזכויות בו. זכות יוצרים מעניקה ליוצר זכות למנוע העתקת יצירתו או חלקה המהותי"
(מתוך מסמך הרישום המשפטי שנכתב ע"י עו"ד סמדר בן נתן היועצת המשפטית של האיגוד)

 

>> להסבר המשפטי המלא